Our Staff

Class Organization and Staff for 2023-2024

Principal .......................................Ms. Erin Alary

Vice Principal................................Ms.  Rebecca Vickers

Administrative Assistant ........... Mrs. Barb Ovtscherenko

Assistant.......................................Mrs. Cinnamon Adams

Custodians.................................. Mr. Cluney Greenham

                     ...................................Mr. Robert Findlay

K1K2......................................Ms. Lisa Healy/Mrs. Tricia Foster-Mohan, Mrs. Joella Seaborn-Hanley (ECE)

K1K2........................................Mrs. Vicki Jekl/Mrs. Tricia Foster-Mohan, Mrs. Sarah Fania  (ECE)

K1K2 ...........................................Mrs. Kate Brosnan/Mrs. Tricia Foster-Mohan, Ms. Julie Ritchie (ECE)

K1/K2/.....................................Mrs. Ashley Ferraiuolo, Ms. Kaylen Milner (ECE)

K1/K2.........................................Miss Emma Praill, Ms. Sophia Feairs-Litvack (ECE)

Gr 1..............................................Mrs.  Diane Parkes

Gr. 1.......................................…....Ms. Anju Groodoyal

Gr 1..............................................Miss Amy Noddle

Gr. 2... .........................................Mrs. Anne Fleming

Gr. 2.........................................Mrs. Trish Singer

Gr. 2/3 ......................................Mrs. Danielle Crukley

Gr. 2/3............................................Mrs. Karrie Peterson

Gr. 3.................................................Mr. Matt Lynds

Gr. 3/4........................................Mrs. Nikole Emma

Gr. 3/4...........................................Ms. Kathleen Decosse

Gr. 4 ..............................................Mrs. Launa Lopez

Gr. 4...............................................Mrs. Elizabeth Armeniakos 

Gr. 5............….................................Ms. Debbie Kiekens

Gr. 5................................................Ms. Daniela Liska

Gr. 5/6.........................................Ms. Amanda Getliffe

Gr. 6.................................................Ms. Laura Pasko/Mrs. Laura Leeper

Gr 6   ..............................................Mr. Jeremy Montag

Gr. 7/8 ...................................….......Mrs. Andrea van de Ven

Gr. 7/8.. ...........................................Miss Sandy Desrochers

Gr. 7/8..............................................Ms Klaudia Kowalczyk

Gr. 7/8 ............................................Ms. Jocelyn Taylor

ASD ................................................Ms. Sarah Timothy

Int. French ............................................Mrs. Francesca Bhatti

Jr. French .......................................Mrs. Kali Best

Music ..........................................Mr. Joe Lee

Library Learning Commons...........Mr. RussThomson

Phys Ed..........................................Mr. Chris Bogart

Prep.................................................Ms. Jennifer Wolf

Learning Support Teachers..........Mrs. Dani Mikel

                                                  .........Ms. Kristi Washchuk

 Educational Assistants................Mrs. Lesley Bunting

                                            ................Ms. Chenar Ibraham

                                          .................Ms. Mouna Harrous

                                           ................Ms. Laura Kloostra

                                           ...............Ms. Kim Lankosz

                                           ................Ms. Nura Sirag

                                           ...............Ms. Aldina Okanovic

                                         ...............Mrs. Krissy Stasiuk

ESL..............................................Mrs. Darlene Morton


 

 

 

Contact(s)